úterý 9. října 2012

Terminálový server a tencí klienti

Naše firma začínala s jednou místností a dvěma stolními počítači. S dalším zaměstnancem jsem začal řešit problém, jak si zjednodušit správu více počítačů a nemuset provádět stejné úkony na každé stanici opakovaně. A našel jsem toto řešení: terminálový server s tenkými klienty. Ukázalo se, že toto řešení má dokonce více výhod než jen zjednodušenou správu.

Co je terminálový server?

Princip terminálového serveru spočívá v tom, že uživatelé se připojují ze svých stanic k serveru, na kterém si pak spouští své aplikace. V podstatě stanice pouze zprostředkovává přenos obrazu a vstupů (klávesnice a myš), nemá pevný disk, při spuštění si vše systém stáhne ze sítě.

Sdílení prostředků

Pokud byste sledovali vytížení běžného kancelářského počítače, zjistíte, že jeho výkon je po většinu času nevyužitý. Terminálový server tudíž nemusí být zvlášť výkonný, protože se uživatelé o jeho výkon střídají.

Terminálový server umí také sdílet paměť. Pokud má uživatel spuštěný nějaký program, start stejného programu pro dalšího uživatele je téměř okamžitý, protože je již nahraný v paměti.

Jednodušší správa

Běžná správa probíhá pouze na jednom místě, a to na serveru.

Pokud máte například 30 stanic a potřebujete nainstalovat nebo zaktualizovat nějaký program, provedete to pouze jednou, na serveru. Od té chvíle je program pro všechny dostupný.

Další zjednodušeni se týká zálohování. Nemusíte řešit zálohování všech 30 stanic, zálohujete pouze data na serveru. Předpokládejme, že máte běžnou pracovní stanici s pevným diskem, s nainstalovaným operačním systémem a příslušnými programy. Právě se vám rozbil pevný disk. Pro znovuzprovoznění musíte vyměnit disk, nainstalovat systém, nainstalovat všechny programy a nastavit je. Tahle práce zabere několik hodin. V případě terminálové stanice stačí vyměnit stanici za funkční a můžete za pár minut pracovat dál.

Hardwarové nároky

Jak jsem už zmínil, aplikace jsou spouštěny na serveru. Pro stanici vám tudíž postačí téměř jakýkoliv počítač. Do nedávna jsme používali vyřazené značkové počítače z bank a nakupovali je i za 500,-/kus. Mohli být třeba i 10 let staré,a i přesto uživatel nepoznal žádné zpomalení.

Pokud časem budete chtít posílit výkon, stačí pořídit nový server a najednou se všem "zrychlí počítače". Stanice mohou zůstat stejné.

Levný a ekologický provoz

Terminálové stanice mají typicky nižší spotřebu než běžné pracovní stanice. Je to dáno nižšími nároky na jejich výkon a absencí pevných disků.
Dnešní běžný počítač má odběr řekněme 150 W. Dále budeme počítat, že za 1 kWh zaplatíme 4.5 Kč a počítač bude v provozu každý pracovní den 8 hodin po celý rok. Za elektřinu pro běžnou pracovní stanici pak zaplatíme zhruba 1 500 Kč ročně.

Nedávno jsme v UOL pořídili nové bezdiskové stanice s procesorem Intel Atom, které mají spotřebu 13 W, což je zhruba 10 % oproti běžné stanici. Zde roční spotřeba vychází na 130 Kč. Předpokládejme, že by nám tyto stanice měly vydržet v průměru minimálně 5 let. Pak úspora na elektrické energii oproti běžné stanici bude za tuto dobu 6 800 Kč a pro 30 stanic bude úspora 204 000 Kč za 5 let.

Ve skutečnosti ušetříte ještě více. Nebudete muset často pořizovat nové počítače. Morální životnost běžné pracovní stanice je 2-3 roky. Tenký klient vydrží třeba 10 let, protože pro rychlost aplikací je důležitý především výkon serveru.

Kde je háček?

Než se rozhodnete používat terminálový server a tenké klienty, měli byste také zvážit nevýhody a potenciální rizika, která mohou nastat. .

Aplikace

Asi nejzásadnější otázkou při rozhodování bude: jaké aplikace potřebují uživatelé používat? S tím souvisí otázka výběru konkrétního řešení a s tím případné ceny za licence. V našem případě jsme potřebovali používat klasické kancelářské aplikace: kancelářský balík, e-mail, webový prohlížeč, účetní software. To vše lze provozovat na Linuxu, proto jsme zvolili projekt LTSP, které běží na linuxovém Ubuntu serveru. K linuxovému serveru není třeba řešit žádné licence za koncová zařízeni nebo uživatele.

Pokud potřebujete používat aplikace, které fungují pouze na OS Windows, můžete vybrat některá z řešení běžící na Windows serveru. Typická řešení pro OS Windows mají placené licence. Celková suma se vám pak může vyšplhat na částku, která diskvalifikuje celkovou výhodnost tohoto řešení. To je zřejmě také důvod, proč toto řešení je tak málo vidět zvláště v malých a středně velkých firmách.

Další možností je použít linuxový server a k Windows aplikacím najít ekvivalentní linuxovou alternativu. Například Firefox nahradím za MS Explorer, Libreoffice za MS Office atd. I přes to vám může zůstat software, pro který alternativa není. V tom případě můžete danou aplikaci provozovat na stroji s Windows a přistupovat k ní přes vzdálenou plochu z Linuxu.

SPOF

Terminálový server se muže stát tak zvaným Single point of failure. Pokud nepoběží on, nemůže pracovat nikdo. Se zvyšujícím se počtem uživatelů terminálového serveru roste význam tohoto rizika. Je třeba si předem připravit krizový scénář: co uděláme, když teď vypadne náš terminálový server? Existují různá řešení, jak eliminovat nebo alespoň zmírnit problémy spojené s výpadkem. Například mohu mít v záloze jiný server a současně budu data pravidelně zálohovat. V zásadě je to jen otázka ceny, kolik prostředků chci do řešení investovat. K vyřešení této otázky můžete vzít v úvahu: kolik nás stojí hodina výpadku a za jak dlouho jsme schopni případný výpadek vyřešit?

Závěrem

Shrnutí výhod terminálového řešení

  • snížení nákladů na správu IT
  • snížení nákladů na hardware
  • snížení nákladů za elektřinu

Terminálový server provozujeme od roku 2005. S tímto řešením jsme maximálně spokojení. K serveru se dnes ve špičce připojuje téměř 40 uživatelů. Specifickou vlastností pro naše nasazení je běh serveru ve virtuálním prostředí. O tom však až v jiném článku.

Zaujalo vás řešení pomocí terminálového serveru a tenkých klientů? Provozujete něco podobného u vás? Podělte se se svou zkušeností v komentářích pod článkem na našem webu.