středa 1. února 2017

Elektronická evidence tržeb - 2. vlna


Začátkem prosince loňského roku začala být povinná elektronická evidence tržeb pro restaurace a hotely. Od prvního března tohoto roku se začne týkat i veškerého prodeje zboží a to jak maloobchodně tak i velkoobchodně. Týká se to nejen „kamenných” prodejen, ale i stánkového prodeje nebo e-shopů. Je tedy nejvyšší okamžik, aby podnikatelé, kterých se to týká, se začali na tuto evidenci připravovat. Snadný a poměrně přesný způsob zjištění do jaké fáze EET firma a její činnosti spadají je možné získat na adrese www.uol.as/eet/.


Koho se to týká?

Elektronická evidence se týká téměř všech podnikajících subjektů, ať už jsou to fyzické nebo právnické osoby, plátci či neplátci DPH. Osvobozeni nejsou ani podnikatelé s nízkými příjmy, kteří mají podnikání jen jako vedlejší činnost. Výjimek sice pár je, ale jde většinou jen o systémové výjimky, případně se týkají institucí jež řídí stát a nebo podléhají nějaké jiné kontrole.


Co je potřeba evidovat?

Často je zmiňováno, že je potřeba evidovat platby v hotovosti, případně se ještě zmiňují platby kartou, ale to není úplná pravda - evidují se naopak v podstatě všechny úhrady s jedinou výjimkou a tou je bankovní převod. Takže kromě plateb v hotovosti a platebními kartami je třeba evidovat i platby stravenkami, platebními poukázkami, šeky, kupóny, platby přes různé platební brány (s výjimkou bran pro bankovní převod) jako je PayPal nebo brány pro platbu platebními kartami. Dokonce je třeba evidovat úhrady i virtuálními měnami a kryptoměnami jako je např. Bitcoin.

Jak evidovat?

Běžná prodejna si vystačí z některou z mnoha dostupných pokladen, kterou stačí připojit k internetu a zapojit k ní pokladní tiskárnu a má téměř vyhráno. V některých případech není třeba ani pokladnu kupovat - stačí použít běžný počítač a do něj nainstalovat vhodný program. Komplikovanější už je varianta mobilní, případně taková, která je použitelná i v místech kde je problém se zdrojem elektřiny a nebo připojením k internetu. Ale na trhu jsou i řešení pro tyto případy - většinou jde o mobilní telefon s vhodným programem a pokladní tiskárnou na baterie – takový komplet využívá mobilní připojení k internetu a je možné jej používat bez potřeby napájení.

Nejkomplikovanější je to ovšem u e-shopů - protože tržby je potřeba evidovat nejpozději v okamžiku, kdy zákazník zaplatí a není možné vystavit EET účtenku teprve v okamžiku, kdy se někdo ve firmě dozví že už klient zaplatil. I třeba jen minutová prodleva je v rozporu se zákonem. Pokud se z e-shopu nestane v podstatě jen web určený k objednání zboží a zákazník nebude platit teprve až poté, co někdo jeho objednávku zpracuje, je nutné aby e-shop podporoval EET. Pokud máte vlastní e-shop, tak už by měli programátoři začít s programováním. Pokud používáte nějaký cizí, měli by jste si zjistit, jak to u něj je s podporou EET a případně si začít rychle hledat nějaký jiný.

Na co si dát pozor?

První věcí je čas evidence - evidenci je potřeba provést nejpozději v okamžiku platby, ale zároveň ne dříve než si zákazník zboží objedná. U hotovostních operací na nějaké sekundě asi nesejde a dokud neuvidíte peníze, tak není třeba evidovat dříve - pokud k tomu nemáte nějaký jiný důvod. Ale u platebních karet je to už ošidné, protože platební terminál běžně na účtenku tiskne čas transakce a ten by neměl být pozdější než čas na EET účtence. Stejně tak u většiny platebních bran předem nevíte jestli zákazník zaplatí a často ani jakým způsobem - proto je potřeba v těchto případech platbu zaevidovat předem a později případně stornovat.

Druhá věc se týká jen plátců DPH. V případě že vystavujete EET účtenku, tak v rámci ní je potřeba evidovat i DPH, které se k ní vztahuje (a to i v případě že jde o úhradu faktury). Ale EET účtenka sama o sobě není daňovým dokladem, takže na ní nesmí být DPH vyčísleno, jinak by se mohlo jednat o daňový doklad a mohlo by se stát, že budete muset odvést DPH státu dvakrát a to aniž by si jej mohl zákazník dvakrát nárokovat. Pozor si dávejte zejména u kombinovaných dokladů kdy EET účtenka je zároveň prodejním nebo pokladním dokladem.

Další věcí na kterou je potřeba nezapomínat, je vystavit EET účtenku a „předat” ji zákazníkovi (postačí ji před něj položit). V rámci e-shopů stačí EET účtenku poslat e-mailem a nebo zobrazit na webu. Účtenku je potřeba vystavit vždy, a to i v případě kdyby ji zákazník odmítl. Zákazník není povinen si účtenku převzít a vy ji potom můžete vyhodit - není třeba ji schovávat.

Čtvrtou a poslední věcí na kterou je třeba nezapomenout je označit prodejní nebo pokladní místo a to včetně e-shopu viditelnou informací že prodávající je povinen vystavit účtenku - přesné znění je součástí zákona č. 112/2016 Sb. o evidenci tržeb.


Jak získat další informace?

Vzhledem ke složitosti EET a také tomu, že narozdíl třeba od kontrolního hlášení, je evidence tržeb realizována on-line a navíc v poměrně přesně stanoveném čase, není možné aby tento článek poskytl kompletní informace a je nanejvýš vhodné absolvovat školení které se problematice EET věnuje, případně se poradit konkrétně podle potřeb a činnosti vaší firmy. Pro informace o školeních a případně i s dalšími dotazy nás můžete kontaktovat na e-mailu klient@uol.cz.