1. Vyšší daňové zvýhodnění
Roční daňové zvýhodnění na první dítě se zvýšilo o 1800 korun, v daňovém přiznání za rok 2018 se tak uplatní v částce 15 204 korun. Částky daňového zvýhodnění na další děti jsou stejné jako loni.
Roční daňové zvýhodnění na první dítě se zvýšilo o 1800 korun, v daňovém přiznání za rok 2018 se tak uplatní v částce 15 204 korun. Částky daňového zvýhodnění na další děti jsou stejné jako loni.
2. Přísnější podmínky pro daňový bonus
Jestliže je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak se neplatí nic na dani z příjmu a dostává se od státu daňový bonus. Pro čerpání ročního daňového bonusu je nutné mít roční příjem alespoň ve výši 73 200 korun.
3. Vyšší školkovné
V daňovém přiznání za rok 2018 je možné uplatnit maximální částku školkovného v částce až 12 200 korun oproti 11 tisícům korun v loňském roce. Daňová úspora rodiče dvou dětí v předškolním věku tedy stoupla o 2400 korun. Školkovné, stejně jako daňové zvýhodnění, může vždy uplatnit jenom jeden z rodičů.
4. Výdajový paušál bez omezení slev
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou v daňovém přiznání za loňský rok uplatnit výdajový paušál bez omezení možnosti uplatnění daňového zvýhodnění na děti a daňové slevy na manželku. Výše vlastního příjmu nehraje přitom roli.
5. Nižší maximální výdaje při využití paušálu
Strop pro výdaje při uplatnění paušálu se snížil. Maximální výdaje se liší podle sazby výdajového paušálu, který se liší pro jednotlivé činnosti OSVČ a činí 30 procent, 40 procent, 60 procent a 80 procent. Výdaje je zatím možné počítat maximálně z příjmu ve výši jeden milion korun.
6. Solidární dani podléhají příjmy nad vyšší částku
Mimo 15procentní sazbu daně z příjmu odvádí v Česku lidé s příjmy nad limit ještě sedmiprocentní solidární daň. Limit pro platbu solidární daně se meziročně zvýšil na 1 438 992 korun.
Solidární daň se počítá z kladného rozdílu mezi součtem příjmů zahrnovaných do dílčího základu daně ze závislé činnosti podle § 6 zákona o dani z příjmů (zaměstnání) a dílčího základu daně ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o dani z příjmů a výše uvedené částky.
7. Vyšší minimální zdravotní pojištění
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být roční zdravotní pojištění vypočteno vždy alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí za rok 2018 zaplatit zdravotní pojištění alespoň v částce 24 283 korun.
8. Vyšší minimální sociální pojištění
Rovněž sociální pojištění musí být při výkonu hlavní činnosti zaplaceno alespoň v minimální výši, což je za celý rok 2018 částka 26 263 korun.
9. Neplacení sociálního pojištění z vedlejšího příjmu
Limit pro neplacení sociálního pojištění z vedlejší samostatné výdělečné činnosti za rok 2018 se zvýšil na 71 950 korun. To je příznivá zpráva pro všechny přivydělávající si zaměstnance, penzisty či studenty.
10. Ojedinělé zdaňování důchodu
Meziročně se také zvýšil limit pro osvobození státního důchodu o 43 200 korun. Za rok 2018 podléhají dani z příjmu fyzických osob roční důchody nad 439 200 korun. Povinnost zdaňovat částku státního důchodu nad limit podle § 10 zákona o dani z příjmů tak bude mít ještě méně penzistů než v loňském roce.
Sociální pojištění a zdravotní pojištění se z důchodu neplatí nikdy, bez ohledu na roční částku státního důchodu.