čtvrtek 8. dubna 2021

U maturity jsem slíbil, že nikdy účetního dělat nebudu. Teď je vedu.

 

Dane, jako hlavní účetní máš v UOL pod palcem všechny účetní v ČR. Co všechno tvoje práce obnáší?

Mám na starosti celé účetní oddělení, ale musím spolupracovat i s oddělením dokladů, importů, obchodním a technickým oddělením a klientským servisem. Mám na starosti desítky účetních, vedu je, nastavuji hodnocení jejich práce, kontroluji jejich výstupy, dělám audity a celkově hasím požáry. Vedle toho mám pod sebou ještě 4 další lidi, kteří mi pomáhají s onboardingem klientů.Jaké byly tvoje účetní začátky a čím vším sis prošel?

Na střední jsem slíbil u maturity, že nikdy nebudu dělat účetního. Sám jsem se v té pozici neviděl a neměl jsem k tomu ten správný vztah. Chvilku jsem dělal v IT, ale pak jsem u toho účetnictví přece jenom skončil. V UOL jsem začínal jako zadavač dokladů, po půl roce jsem ale zjistil, že ta rutinní práce není nic pro mě. 

Šel jsem za Janou s tím, že chci dělat účetního. V nové pozici jsem trávil v práci hodně času, proniknul do celé řady problému a přicházel s jejich řešeními. Časem ze mě Jana udělala účetního hlavního. Posílám pozdrav mojí maturitní komisi 

Jak dlouho už jsi v UOL?

No, už to bylo 5 let, letí to.

Kolik účetních máš vlastně pod sebou?

Desítky. Ze začátku jsem tu byl jediný muž, teď už je tu chlapů asi 30 %.

S čím jim pomáháš a jak si udržuješ přehled o jejich práci?

Ze začátku je všechno učím. Musím říct, že lidi ze střední jsou často šikovnější než vysokoškoláci, asi nejsou tolik odtržení od reality. Máme účetní monitorovací systém, tím sleduji všech 2500 firem i zda mají účetní práci hotovou. Ze Satismeteru dostáváme zpětnou vazbu od klientů a máme i další nástroje, které nám pomáhají zvedat efektivitu.

Snažím se s účetními navázat osobní vztah. Vím, kde mají silné i slabé stránky. Lidem, kteří mají našlápnuto a jsou snaživí se snažím maximálně pomoct. Ti šikovní si u nás vydělají velmi slušné peníze. Flákače pouštíme do světa.

Jaké problémy řešíš nejčastěji?

Ze strany klientů je to často nepochopení, jak má být nastavená spolupráce. Ze strany účetních nejčastěji řeším nedostatek zodpovědnosti a snahu zakrýt vlastní chybu. Taková kamuflace pak může způsobit obrovský průšvih.

Máš na svých bedrech velkou zodpovědnost. Jak se s tím vypořádáváš?

No, pořád si to ještě tahám domů. Moje žena si vždy v první půlhodině po tom, co přijdu domů něco vyposlechne. Ale ze spánku už mě to tak často nebudí. Nejhorší jsou zbytečné, nesmyslné problémy, kteří lidé vytvoří. Vždycky když mám pocit, že myslím na všechno, stejně mě dostanou.

Co máš na své práci nejraději?

Různorodost. Pořád se učím něco nového a setkávám se se zajímavými lidmi. Mám tu fajn tým. Jsou tu kolegové, které mám rád, daňový poradce Ondra, od kterého se pořád učím a super šéfová Jana.

A co je naopak nejtěžší?

Mám moc práce. Člověk by se rád věnoval všemu, ale musí prioritizovat. 

Obrací se klienti v některých otázkách i přímo na tebe? 

Pravidelně. Často raději zavolají mě než svojí účetní. Což samozřejmě nejde a řešíme, aby to tak nebylo.

Jak důležitá je pro správné vedení účetnictví komunikace mezi klientem a účetním?

Je to naprosto klíčová věc. Taková prevence. Správně nastavená komunikace umožňuje předejít celé řadě problémů.

Vzpomeneš si na nějaký netradiční požadavek klienta při účtování?

Klient chtěl dát sexuální pomůcky do nákladů. To jsem mu samozřejmě vrátil. Snažil se mě přesvědčit, ať to tam dám.  

Překvapí tě ještě někdy klient?

Určitě to dokážou.  Klientovi jsem dával informace k úhradám a zmínil jsem, že s nimi nebude problém, protože v současné době má na účtu přes 2 miliony korun. Řekl mi, že to je teda nehoráznost, že mu koukám na účet a že s tím absolutně nesouhlasí, abych už tam nikdy nechodil :-)

Řešíš někdy problémy i mimo pracovní dobu?

No jasně, když jsem odlétal na eurovíkend, ještě před vzletem jsem byl připojený na UOL chat a z hlavy kolegyni diktoval, co má zaúčtovat. Ve Vídni jsem zase na základě fotek kolegovi našel, kde je chyba v reportu pro klienta. Někdy se to prostě sejde.

Jak zvládáš současnou koronavirovou situaci?

Skoro nevím, co to koronavirus je. Poznám to jen z toho, že mám méně kolegů v práci. Až na respirátor mě nic nijak extra neomezuje. Zašel bych ale někdy do hospody nebo za sportem.

Co děláš ve volném čase? Jak nejraději relaxuješ?

Rád si zahraju squash a pak si skočím na pivko. Mám rád hudbu. Sbírám vinyly, to je taková moje vášeň.