pondělí 24. května 2021

Klient mi poslal dýško 4000 Kč. Jana Pham

 
Jano, v UOL pracuješ jako vedoucí zpracování dokladů. Co všechno máš na starosti?

Mým úkolem je zajistit, aby mezi sebou fungovaly jednotlivé týmy v celém oddělení. Účetní asistenti, účetní specialisté, tým bankovních referentů a tým importů dat. Aby nikde nic nedrhlo. Mám celkem 27 přímých podřízených.

Jak dlouho jsi v UOL?

4 roky.

Jaké problémy nejčastěji řešíš?

Je potřeba, aby byly včas zadané všechny doklady, jak fyzické, tak elektronické. Účetní potřebují mít doklady včas k dispozici, abychom plnili všechny zákonné termíny. Takže hlídám, aby každý odvedl svou práci na maximum.

Je zadávání a účtování dokladů náročná práce?

Náročné je udržet pozornost celou směnu. Proto umožňujeme i zkrácené úvazky na 6 hodin. Je to výhodné pro obě strany. Měříme efektivitu a nejvyšší ji mají brigádníci, kteří pracují nejkratší dobu v kuse.

Kolik dokladů denně tak v průměru v UOL zpracujeme? Kdy je největší nápor?

Denně zadáme okolo 2000 dokladů, zaúčtujeme jich 1500. Největší nápor je před termínem DPH. Máme i kvartální plátce, kteří nám často dodají doklady za celý kvartál najednou. To je pak síla. V běžné době to jde celkem dobře zvládat, teď jsme měli ale spoustu lidí nemocných kvůli covidu, takže to bylo hodně obtížné.

A kolik dokladů projde přímo tvýma rukama?

Když nestíháme, tak samozřejmě pomáhám, už to ale nedělám tak často. Shodou okolností jsem v posledních dnech zadávala, ale i účtovala faktury, takže jsem se hezky vrátila ke svým začátkům.

Co máš na své práci nejraději?

Nejvíc asi to, že mám svobodu. Termíny jsou dané, ale všechno ostatní si můžu zorganizovat podle sebe. Baví mě delegovat práci na ostatní. Baví mě týmová práce a rozvoj ostatních. Své lidi vedu spíše přátelsky, podařilo se mi získat jejich autoritu díky tomu, že jsem si v UOL prošla všemi pozicemi, takže mám velmi dobrý přehled. Snažím se jim předávat rady a tipy na základě svých vlastních zkušeností.

Nejdůležitější pro mě je, aby byl každý motivovaný. To minimálně z 50% ovlivňuje to, jak dobře potom pracuje. Snažím se poskytovat maximální podporu, aby věděli, že se na mě můžou kdykoliv obrátit a já jim poradím. Chtěla bych je pochválit, všichni se snaží a záleží jim na dobře a včasně odvedené práci jako mně. Mám skvělé týmy a kolektiv tu máme k nezaplacení.

A co je naopak nejtěžší?

Mám moc práce. Teď hodně nabíráme nové zaměstnance, tak mám cca 30 pohovorů měsíčně. To mi zabere spoustu času, ale chci si lidi do týmu vybrat sama. Proto musím občas něco odložit a pak to doháním, jak se jen dá. Nevadí mi ale pracovat pod tlakem, spíš pod ním rostu.

Nosíš si práci domu?

Občas ano. Dříve to bylo extrémní, ale postupně jsem se to odnaučila. Raději v práci zůstanu do 8 do večera než si to nosit domů. Snažím se ty dva světy oddělit fyzicky. Dříve se mi o práci i zdálo.

Jakou cestou si u nás jeden doklad projde a jak dlouho trvá jeho zpracování?

Kurýr doklady přiveze, účetní asistent roztřídí a zadá. Účetní specialita potom zkontroluje správnost zadání a zaúčtuje nebo u seniorní účetní ověří, zda je doklad uznatelný, pokud si není jistý. Doklady jsou zpracované a zaúčtované průměrně do 5 dnů.

Když nám klient nahraje doklady přes webovou aplikaci nebo pošle mailem, je to jednodušší i rychlejší.

Vzpomeneš si na nějakou zajímavou historku ze své praxe?

V krabičce s doklady občas najdeme opravdu zajímavé „dárky“. Třeba peníze, telefon, ovladač, prsten nebo dýško 4000 Kč. Všechno jsme samozřejmě vrátili.😃

Jednou nám klient místo dokladů nahrál svoje fotky z dovolené. To bylo celkem překvapení.😃

Dokáže tě někdo naštvat?

Naštve mě, když někoho školím a on nedává pozor a pak se mě na stejnou věc zeptá třikrát. Nebo když probíráme nejčastější chyby a on ji hned vzápětí udělá.

Jak zvládáš současnou koronavirovou situaci?

Celkově můj život nijak zvlášť nezasáhla. Jezdím stále do kanceláře, home office moc ráda nemám. Lépe je mi v kolektivu. Vadí mi jen, že nemůžeme jít s přáteli za kulturou nebo na dobré jídlo do restaurace či na skleničku. Tak se nejlépe odreaguji. 

Co ráda děláš ve volném čase? Jak si nejlépe odpočineš?

Miluji horskou turistiku a celkově výlety. Nejlépe si odpočinu u vaření a pečení a největší radost mám, když ostatním chutná, takže ráda trávím čas se svými přáteli a rodinou u dobrého jídla a pití.

Jsi vietnamského původu. Setkala jsi se v Česku někdy s diskriminací?

Jasně, na základní škole od vrstevníků. V dnešní době už to myslím ale docela vymizelo. Já už ani moc vietnamsky mluvit neumím, od malička jsme byli u českých babiček a tet, rodiče jsem tolik neviděla, protože měli moc práce.

Kde teď pracuje tvoje rodina?

No třeba v UOL.😃  Mám tu sestru i sestřenici.

Chystáš se někam na dovolenou?

Jela bych hned, mám protilátky. Určitě chci někam k moři. Ve Vietnamu jsem naposledy byla před dvěma lety, tak se tam taky pomalu chystám. Mám tam rodinu, strejdy, tety, babičku.