středa 9. června 2021

Linux je jako jízda na motorce. Rudolf Vallo

Rudo, v UOL pracuješ v IT oddělení jako správce systému Linux. Co všechno máš na starosti?

Na starosti mám veškeré technické vybavení. Od serverů, přes vybavení na pobočkách až po natáčení webinářů. Hodně času mi také vezme technická podpora zaměstnanců. Starám se o kompletní infrastrukturu a navrhuji nová řešení.

Jak dlouho už jsi v UOL?

No, už je to 6 let.

Jaké byly tvoje začátky v IT? Zajímal ses vždycky o počítače?

Při střední škole jsem dělal programátora v Mladé frontě. Po škole jsem viděl inzerát, že v UOL hledají Linuxového administrátora. K účetnictví mám blízko, protože moje máma je účetní, tak jsem si řekl, že to zkusím.

Co máš na své práci nejraději?

Přejezdy mezi pobočkami na motorce. 😊Teď vážně, líbí se mi, že ta práce je různorodá a vyžaduje kreativní myšlení, prostě to není nuda. IT jde neustále dopředu, a tak se pořád něco děje. Mám tu super kolegy, takže se do práce těším.

A co je naopak nejtěžší?

Komunikace s lidmi. Většinou to odbavím přes chat, ale občas mám bohužel i telefon. 😊

Když jsem nastoupil do UOL měli jsme tu jednu účetní, které jsme se fakt báli. Když byl nějaký problém stála nade mnou a křičela, i když jsem jí ujistil, že o problému vím a řeším ho. Prostě křičela dál.

Co všechno musí umět takový linuxový admin?

Musí mít dobrou znalost sítí a umět s příkazovou řádkou v Linuxu. Velké plus je znalost nějakého skriptovacího jazyka.

V UOL běžíme kompletně na Linuxu. Jaké to má výhody?

Všechno je naprosto jednoduché. Dám příklad. Dostaneme faktury jako fotky, stačí označit jednotlivé obrázky tak, jak jdou za sebou, kliknout na ně pravým tlačítkem a hned máš hotové PDF. Spousta věcí se dá naprosto skvěle zautomatizovat a škálovat. Ze dne na den můžeme mít o 100 počítačů víc a nemusíme řešit žádné licence. Úroveň bezpečnosti je vyšší. Všechno si můžeš snadno přizpůsobit, když se vyskytne nečekaný problém, vyřešíš ho. Asi bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Co tě dokáže naštvat?

Přijdu na pobočku a zeptám se, zda všechno běží tak, jak má. Účetní mi řekne, že nějaká věc už nefunguje půl roku, že je to marný. Ptám se jí, zda to nahlásila. Řekne mi: „Ne, proč?“. Během pár minut to bylo opravené.😊

Pak mě ještě štve, když někdo říká, že něco nejde. Všechno jde, když se chce.

Používáš Linux i na osobním PC?

Ano. Mám dokonce i linuxový telefon PinePhone.

Nosíš si práci domů nebo umíš hned vypnout?

Snažím se mít práci a osobní život oddělené. Když je ale něco akutního, řeším to kdykoliv.

Jak zvládáš současnou koronavirovou situaci?

Nejvíc mě štval zákaz mezi okresy, to už mi fakt přišlo moc. Pak mi chyběly restaurace. Rád se jedu projet a po cestě se zastavím na dobré jídlo. Jinak jsem to zvládal v pohodě, celou dobu jsem chodil do práce.

Jak nejraději relaxuješ ve volném čase?

Nejlépe vypnu hlavu na motorce. Jezdím většinou jen kolem komína, kratší trasy. Jednou nebo dvakrát za rok vyrazím někam na pár dní. Rád se v motorkách i hrabu a opravuji je.

Kam se chystáš na dovolenou?

Letos asi zůstanu Česku. Konkrétní plán ještě nemám, ale určitě bych se chtěl podívat na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně.