pondělí 21. března 2022

Hledám cesty, jak by co šlo udělat efektivněji. Radek Svoboda

Radku, v UOL pracuješ poměrně krátce, co tě k nám přivedlo?

Potřeboval jsem změnu, líbil se mi směr, kterým UOL kráčí, tak jsem si přišel ověřit, že je opravdu vše tak i ve skutečnosti. Bylo, já jsem se Janě zalíbil, a tak jsme se dohodli.

Co všechno máš jako manažer produkce a pravá ruka Jany Jáčové na starosti?

Měl bych zastřešit celou oblast „výroby“, tzn. účetnictví, daně, mzdy a doklady. Začal jsem kompletně studovat službu a jako první se pustil do zefektivnění zadávání dokladů. Mým cílem je, aby všechna oddělení táhla za jeden provaz a pracovala společně na naší vizi.

Jaké byly tvoje účetní začátky a čím vším sis prošel?

Dříve jsem roky pracoval v bance a v pojišťovně, pak jsem dostal nabídku od advokátní kanceláře, abych vedl její divizi účetních služeb, měl jsem za úkol sehnat lidi, kteří účetnictví pro klienty povedou a dále je vést.

Jak vypadá tvůj typický den? Jaké problémy řešíš nejčastěji?

Teď ještě hodně získávám informace, snažím se na všechno dívat pohledem zvenčí, hledat cesty, jak by co šlo udělat jednodušeji a efektivněji, pak to s Janou řešíme.

Co máš na své práci nejraději?

Moc rád pracuji s lidmi. Ta práce je různorodá, baví mě řešení problémů. Spousta z nich je totiž způsobená pouze nekomunikací, to se pak rychle z malého problému stane velký. Základ je vytvořit takové prostředí, aby potíže byly řešeny v samotném počátku, jsou pak totiž poloviční.

A co je naopak nejtěžší?

No nejtěžší je vyjít s některými lidmi. 😃 Většinou se ale vždycky podaří najít společnou řeč, pokud obě strany opravdu chtějí.

Dokáže tě něco opravdu naštvat?

Já už se snažím to nedělat. Jen mě fascinují lidi, kteří si tak dlouho opakují lži, že jim opravdu časem uvěří. Myslím si, že by prošli i detektorem lži.

Vzpomeneš si na nějakou zajímavou historku ze své praxe?

Dodnes nezapomenu na jeden teambuilding. Na chalupě byla k dispozici krásná pec i dřevo, bohužel ale nikdo z účastníků nebyl kuřák a tím pádem nebyl ani oheň. To byla výzva pro účastníky, jak konstruktivně vyřešit problém.

Řešení rychle našel kolega, který vložil papírovou kuchyňskou utěrku do toustovače a během několika vteřin se toustovač vzňal i s utěrkou. Se slovy "kdo chtěl oheň" ještě stačil zapálit kolegyni rukáv fleecové mikiny. Vzhledem k tomu, že fleece se vyrábí recyklací pet lahví, hoří opravdu skvěle. Všechno ale nakonec dobře dopadlo. Kolegyni jsme uhasili bez újmy na zdraví, a i to dřevo jsme nakonec zapálili.

Nosíš si práci i domů?

Nosím, ale vůbec mi to nevadí. Nejsem z těch, kdo by si po pracovní době vypnul telefon a přestal komunikovat.

Co děláš ve volném čase? Jak nejraději relaxuješ?

Mým koníčkem je zahrada. Pěstuji palmy. Poslouchám u toho audioknihy a sbírám novou inspiraci.

A na závěr, jak bys zhodnotil svůj dosavadní čas u nás? Překvapilo tě třeba něco?

Líbí se mi atmosféra tady, je tu dobrá chemie, Jana na sebe navazuje podobné lidi, takže je tu fajn firemní kultura.