úterý 8. března 2022

Kandidáti často vůbec nevědí, proč u nás chtějí pracovat. Filip Landík

Filipe, v UOL pracuješ zhruba měsíc, co tě k nám přivedlo?

Aktivně jsem práci nehledal, ale inzerát UOL mě zaujal, tak jsem si řekl, že to vyzkouším. Jak jsem ho začal poznávat, přál jsem si čím dál víc, aby mě vzali. Prošel jsem v pěti dnech velmi náročným pohovorem, a nakonec to vyšlo!


Co všechno máš jako personalista v UOL na starosti?

Komplet nabírání lidí. Vše od prvního kontaktu až po onboarding. Jsem zde i po nástupu nadále pro ně, jako taková lidská opora. A samozřejmě řeším i veškerou administrativu, takže se nenudím.

Jak bys zhodnotil první měsíc u nás? Překvapilo tě třeba něco?

Jana Jáčová byla při mém nástupu nemocná, takže jsme vše řešili hodně přes emaily. Už tam jsme si ale sedli, oba jsme schopni pracovat do noci i o víkendech. Hned druhý týden jsem začal dělat pohovory, teď po měsíci jsem si už o hodně jistější.

Kolik kandidátů už ti prošlo rukama?

No za ten měsíc to bylo něco přes 40.

Jak obvykle probíhá výběrové řízení v UOL? Co na kandidáty čeká?

Pročítám životopisy, když mě zaujme, posílám kandidátovi osobnostní test, pokud je vyhodnocený kladně, tak absolvuje pohovor se mnou a když jde o významnější pozici tak ještě s Janou nebo Danem Skarpíškem.

S jakými nedostatky uchazečů se zatím setkáváš nejčastěji?

Nejsou připraveni. Nevědí vůbec nic o UOL ani proč zde chtějí pracovat, často pošlou jen životopis bez jediné řádky. Ta motivace je někdy zvláštní: jedna paní mi řekla, že ze současné práce chce odejít proto, že tu svou má jen pár kroků od domu, a jelikož se chce více hýbat, raději by pracovala u nás, protože je to dál. Legraci zažívám i při online pohovorech: jedna paní měla na sobě župan, pánovi zase radila jeho manželka, co má ještě říct a na co nesmí zapomenout.

Měl bys pro ně nějaký tip, jak se co nejlépe připravit na pohovor u nás?

Tak nejprve se stát dobrým člověkem, protože u nás hodně dáme na lidskou stránku. Být motivovaný a uvědomit si, proč chce pracovat právě v UOL.

Které pozice se nám obsazují nejhůře? A které naopak nejlépe?

Nejhůře se shánějí vedoucí segmentu a pak všechny pozice v Praze, jinde je to o hodně snazší.

Co tě nejvíce baví na práci personalisty?

Nejvíc mě těší, že jsem tady potřebný, že se snad díky mně spoustě lidem ulevilo. Práce s lidmi je zajímavá a moc mě baví.

A co je naopak nejtěžší?

Nejnáročnější je administrativa, podklady, smlouvy, rychle rosteme, tak se rychle nabírá a ta byrokratická zátěž k tomu prostě patří.

Co tě dokáže opravdu naštvat?

Spolehlivě mě naštve, když mi někdo potvrdí pohovor a pak bez omluvy nedorazí. Jedné paní jsem volal, proč nepřišla, uprosila mě na nový termín a nedorazila znovu. Co na to říct.

Nosíš si práci domů?

Nosím. Tak trochu k nelibosti mé drahé polovičky. Ale snažím se jí to vynahradit o víkendech, to relaxujeme a výletujeme.

Co děláš ve volném čase? Jak nejraději relaxuješ?

10 let jsem byl fotbalový rozhodčí, ale už to nedělám, moje přítelkyně ale stále ženský fotbal píská. Takže společně s ní jezdím na zápasy a vše pozoruji. Mimo to jezdíme na výlety do měst, do přírody a snažíme se vždy naplánovat si i dovolenou. Je důležité občas vypnout.

A na závěr, co bys vzkázal nerozhodnutým uchazečům o práci v UOL?

Aby se nebáli, často s tím strachem bojují. Pokud mají zájem, ať se ho nebojí přiznat, někdy mají obavu, že pokud by začali chrlit vše, co o nás vědí, mohli by si uškodit. Je to přesně naopak.